Vaikas keleivis – atsakingas eismo dalyvis

„O jeigu Aladinas keliauja skraidančiu kilimu, tai iš kur jis gauna degalų? Ką danguje būna degalinės?“ Elzė 4m

Gyvename tokiame laikmetyje, kai keliauti tenka  kasdien, dažniausiai, nei viena diena nepraeina be kelionės. Kelionės būna labai įvairios: pradedant kelionėmis pėsčiomis į parduotuvę, autobusu ar automobiliu į darbą ar darželį, tęsiant kelionėmis traukiniu į Jonavą pas močiutę, ar Klaipėdą prie jūros ir baigiant kelionėmis lėktuvu į Barseloną- išgerti puodelio kvapnios latte kavos Gaudžio parke ar Londoną- „pasidaryti“ asmenukę prie Bekingemo rūmų.

Nesvarbu kokia kelionė be būtų, ne visada ji palieka teigiamus įspūdžius, kartais tenka kelionėse patirti nesėkmių: pradedant supainiotu troleibuso maršrutų ir pasiklydimu miegamuosiuose Vilniaus rajonuose, tęsiant pasimetusiu bagažu kažkur Amsterdamo oro uoste, kai Jūs tuo tarpu lūkuriuojate savojo lagamino Delyje, baigiant išties skaudžiomis nesėkmėmis- tokiomis kaip įvairūs eismo įvykiai, automobilių avarijos, po kurių tenka išgyventi skaudžias netektis.

Asocciation for save international road travel duomenimis kiekvienais metais pasaulyje eismo įvykiuose žūsta daugiau nei vienas milijonas žmonių, 50 milijonų sužeidžiama, daugelis jų lieka neįgalūs. Avarijos kelyje yra pagrindine jaunuoliu tarp 15 ir 29 metų mirties priežastis ir antra pagal dažnumą tarp 5 ir 15 metų.  Kasmet eismo įvykiuose žūva 1600 vaikų iki 15 metų, apie  8,000 žmonių yra mirtinai sužalojami avarijose, kurias sukelia 16-20 metų amžiaus vairuotojai.

Lietuvos Kelių Policijos tarnybos duomenimis 2016 m Lietuvoje užfiksuoti 3080 eismo įvykiai, juose žuvo 188 žmonės, 3875 buvo sužeisti. 2017 m iki kovo mėnesio užfiksuoti 696 eismo įvykiai, juose žuvo 43 žmonės, 853 buvo sužeisti.

Pasak Vilniaus apsk. VPK komisariato komisarės inspektorės Aistės Dijokaitės vaikai niekada, nebūna kalti dėl to, kad nukenčia  automobilių avarijose, dėl to kaltas neatsakingas suaugusiųjų elgesys. Anot švedų mokslininkės J.Bjorklin saugaus elgesio įgūdžiai, įgyti vaikystėje, formuoja vaiko nuostatą  būti atsakingam ne tik už savo, bet ir už kitų saugumą ateityje.

Jeigu pamėgintume atsiminti vaikystę, kuri buvo prieš trisdešimt metų, dabartinių suaugusiųjų vaikystę, galėtume drąsiai teigti, kad kelių eismo taisyklės ir požiūris į saugų elgesį buvo visai kitoks. Dabartiniai suaugusieji būdami vaikais netik po kiemą lakstydavo kruvinais keliais, iš stiklų gamindavo „sekretus“, bet ir  dviračiais važinėjosi be šalmų, dviračio keleiviai ramiausiai sėdėdavo ant dviračio bagažinės, o keliaujant automobiliais vaikai dažniausiai klūpėdavo ant užpakalinės sėdynės ir mojuodavo pro galinį automobilio stiklą, nes automobilinių kėdučių nebuvo.

Galime daryti prielaidą, kad būtent dėl tokios vaikystės patirties dažnas suaugęs nėra sąmoningas eismo dalyvis, gebantis organizuotai adaptuotis prie pokyčių, dažniausiai taisyklių laikomasi, tik formaliai, siekiant išvengti piniginės baudos, o ne norint pasirūpinti savo, bei kartu vykstančių keleivių saugumu.

Dabartiniai vaikai gyvena nuolatinės kaitos sąlygomis, todėl šiandienos pasaulio taisyklės jiems yra priimtinos. Kartą mikroautobusu keliaujant iš Vilniaus į Mažeikius teko stebėti tokią situaciją, kaip tėtis palydėjo savo iš pažiūros pradinių klasių moksleives dukras dvynes. Mergaitės važiavo į svečius pas krikšto mamą. Tėtis užkėlė mergaičių kuprines į viršutines lentynas, priminė taisykles kelionės metu: tėtis kalbėjo apie tai, kad nepamestų mobiliojo telefono, jeigu norės valgyti mama į šią dėžutę įdėjo sumuštinių, kai išlips iš autobuso, kad nepamirštų savo daiktų. Mergaičių tėtis nei žodžiu neužsiminė apie saugumą, tačiau, kai autobusas pradėjo važiuoti abi mergaitės prisisegė saugos diržus. Ši situacija patvirtina, kad vaikai augantys skirtinguose laikmečiuose ugdosi skirtingus įpročius.

Su vaikais apie saugų elgesį gatvėje ir saugaus elgesio taisykles reikia kalbėti kasdien, nelaukiant tam tinkamų ypatingų progų. Kaskart prieš sėdant į automobilį pravartu prisiminti taisyklę „vaikams įlipti ar išlipti iš automobilio galima tik iš šaligatvio ar kelkraščio pusės. Jeigu to padaryti neįmanoma, galima iš važiuojamosios dalies pusės- tik turi būti saugu, o geriausia, kad prižiūrėtų pirmiau nei vaikai iš automobilio išlipę suaugusieji“ Aistė Dijokaitė (2014).

Kiekvieną kartą autobuso stotelėje belaukdami autobuso galite prisiminti kitą taisyklę „ jei autobuse laisvų sėdimų vietų nėra, reikia abiem rankomis tvirtai laikytis už turėklų. Vairuotojui autobusą staigiai stabdant (pasitaikius pavojingai situacijai, bandant išvengti eismo nelaimės) stovintys ir nepakankamai tvirtai besilaikantys keleiviai gali nukentėti“ Aistė Dijokaitė (2014).

Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“ yra įsikūręs geografiškai nepatogioje vietoje- šalia judrios gatvės. Todėl direktorės Aidanos Baravykaitės- Dagienės iniciatyva saugaus eismo ugdymas yra vienas iš darželio ugdymo programos prioritetų. Darželio pedagogai integruoja saugaus eismo žaidimus į kasdienę grupės veiklą, aptaria saugaus elgesio taisykles drauge su vaikais eidami pasivaikščioti po ozo kalvas, ar Šeškynės mikrorajoną. Kiekvienais metais rengiame projektą skirtą saugaus eismo temai. Šiais metais darželio direktorei Aidainai Baravykaitei-Dagienei kilo idėja užmegzti ryšius su Vilniaus aps. VPK komisare inspektore Aiste Dijokaite ir kartu su darželio bendruomene paminėti balandžio 6-tąją Lietuvoje minimą, kaip saugaus eismo dieną, bei surengti respublikinį ikimokyklinio amžiaus vaikų piešinių konkursą „Vaikas keleivis- atsakingas eismo dalyvis“.

Šiuo konkursu siekėme paskatinti ikimokyklinukų pedagogųs sudaryti sąlygas  vaikams ugdyti(s) eismo dalyvio  keleivio (automobilio, autobuso, dviračio, traukinio, lėktuvo) saugaus eismo kompetenciją, padėti vaikams  suvokti eismo aplinką, joje egzistuojančią tvarką,  kylančias grėsmes ir būdus kaip eismo aplinkoje keliauti saugiai.

Konkurso dalyvius kvietėme piešti  savo įspūdžius iš kelionių įvairiomis transporto priemonėmis: lengvaisiais automobiliais, autobusais, traukiniais, lėktuvais, dviračiais (kaip keleiviai). Piešiniuose turėjo atsispindėti, kad keliaujant laikomasi saugaus elgesio taisyklių: keliaujant dviračiu dėvimas šalmas, keliaujant automobiliu, autobusu, mokykliniu autobusu užsisegami saugos diržai arba naudojamos  automobilinėse kėdutės ir pan., taip pat saugus  vaikų elgesys keliaujant traukiniais ir lėktuvais.

Šiame konkurse dalyvavo 202 vaikai iš 35 Lietuvos darželių.

Visi šiame konkurse dalyvavę piešiniai pavirto linkėjimais Vilniaus miesto vairuotojams. Balandžio 6-tą Saugaus eismo dieną Vilniaus aps. VPK Kelių policijos valdybos Kelių patrulių rinktinės pareigūnai, sveikino vairuotojus  su saugaus eismo diena ir įteikė vaikų piešinius su linkėjimais: „Saugaus eismo dienos proga vaikai vairuotojams linki: malonių ir saugių kelionių, daugiau giedros pavasariškos nuotaikos, visuomet būkite atsakingi ir atidūs, atminkite, kad saugi kelionė priklauso nuo Jūsų.“

Komisija atrinko trylika labiausiai konkurso sąlygas atitinkančių piešinių autorių. Didžiausias dėmesys atrenkant darbus buvo skiriamas į saugaus eismo taisykles,  piešinyje: dviračiu keliaujantys vaikai sėdi specialioje kėdutėje, dėvėdami šalmą, keliaudami automobiliu prisisegę saugos diržais ir pan.

Vaikai nugalėtojai gavo vardinius kvietimus į apdovanojimų renginį, kuris vyko kovo 31d. Saugaus eismo klasėje, Vilniuje.

Vaikai nugalėtojai

Viktorija Budrikaitė Vilniaus lopšelis-darželis “Vėtrungė”
Kotryna Zabotkaitė Vilniaus lopšelis-darželis “Lakštingala”
Viktorija Kirilovavaitė Vilniaus lopšelis-darželis “Pelėda”
Marija Skinder Vilniaus lopšelis-darželis “Sveikuolis”
Greta Senovaitytė Vilniaus lopšelis-darželis “Šermukšnėlė”
Lora Janušaitė Telšių lopšelis-darželis “Berželis”
Rugilė Mazalas Vilniaus lopšelis-darželis “Krivūlė”
Milda Barzdaitytė Semeliškių lopšelis-darželis
Greta Vaitilavičiūtė Šilalės lopšelis-darželis “Žiogelis”
Dominyka Jatkevič Vilniaus lopšelis-darželis “Vilija”

 

 

Danielė  Kacelapovė

 

 

 

Vilniaus lopšelis-darželis “Šermukšnėlė”
Vadim Šapel Vilniaus lopšelis-darželis “Bangelė”

 

Renginio metu lopšelio-darželio „Ozas“ direktorė Aidana Baravykaitė- Dagienė  vaikams įteikė rėmėjų įsteigtus prizus: „Vakaro žvaigždelės“ naujausius numerius, leidyklos „Vaiga“ išleistą knygą „Mano priešmokyklinė knyga. Kelių eismas kelio ženklai ir taisyklės“,  Lietuvos automobilių kelių direkcijos skirtas šviesą atspindinčios liemenės, bei Office day kanceliarinės priemonės. Agata Pačkovska iš Kyviškių pagrindinės mokyklos buvo apdovanota specialiu Kelių policijos prizu už originalų darbą, mergaitės piešinyje buvo daugybė smulkių kelio ženklų, kurie vartėsi mažoje knygelėje.

Antroje renginio dalyje VPK komisarė inspektorė Aistė Dijokaitė edukacijos apie saugų eismą metu  priminė vaikams ir tėvams kelių eismo taisykles: „ priekinėje keleivio sėdynėje gali sėdėti vaikai, kurių ūgis 135 cm“, „saugos diržas turi būti perjuostas per petį ir per klubus“, „vaikai iki dvylikos metų negali būti mopedų, motociklų keleiviai“. Parodė video medžiagą apie vaikiškų automobilinių kėdučių savybes, bei klaidas kurias daro suaugusieji veždami vaikus tokiose kėdutėse. Pagrindinė klaida- suaugusieji prisega vaiką kėdutėje, bet nepritvirtina pačios kėdutės prie automobilio sėdynės.

Renginio pabaigoje tėvai džiaugėsi vaikų piešiniais, juos fotografavo, dalinosi įspūdžiais: „dažnai dalyvaujame, bet pirmą kartą laimėjome“ kalbėjo vieno iš nugalėtojų mama. „Labai prasmingas renginys, mes pirksime naują kėdutę“ dalinosi įspūdžiais kitos nugalėtojos tėtis.

Vaikai smaguriaudami ledais bei saldainiais, kalbėjosi: „Troleibuse reikia elgtis gražiai. Atsisėsti ir laikytis už turėklų. Jei nesilaikysi taisyklių tai gali susižeisti ir troleibuso ūsai gali nukristi“, „Negalima gatvėje žaisti, bėgti per ją, nes gali mašina suvažinėti“, „kai dega raudona spalva negalima važiuoti, nes tada mašina sumindys pėsčiuosius“.

Nugalėtojų darbų originalai eksponuojami Saugaus eismo klasėje Adresu: Mėnulio g.11,                         202kab.  Vilnius

Nugalėtojų darbų reprodukcijos atiteko konferencijos „Ankstyvasis saugaus eismo ugdymas- investicija į vaiko, kaip atsakingo keliautojo ateitį“ lektoriams. Konferencija vyko balandžio 6 d. Vilniaus miesto savivaldybės konferencijų salėje.

Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“

Jurgita Riaubytė  auklėtoja.

NAUDOTA LITERATŪRA:

  1. “Kelių eismo taisyklės vaikams“ Aistė Dijokaitė „Baltos lankos“ 2014, Vilnius
  2. Prieiga internete: http://lakd.lrv.lt/
  3. Prieiga internete: http://asirt.org/initiatives/informing-road-users/road-safety-facts/road-crash-statistics